Om klubben
Klubbens damlag i fotboll bildades 1971 och lyckades även där ta sig upp i högsta serien efter endast fem år. Laget blev dessutom inofficiella europamästare för klubblag 1980. På senare tid har laget spelat i Allsvenskan 2003, 2004 och 2009. Damerna spelar 2011 i div 2 Södra Götaland, efter degradering från Söderettan 2010.
Föreningen är medlem av Helsingborgs Fotbollsklubbars Allians, har cirka 500 medlemmar och består, förutom A- och B-lagen, av 13 ungdomslag, indelade på sex flicklag och sju pojklag. Man samarbetar också med Filbornaskolan med en fyraårig gymnasieutbildning för att ge elitsatsande damspelare möjlighet att kombinera skola med fotboll.
Caroline Seger som för tillfället spelar i Western New York Flash är en spelare som kom som 16 åring till Stattenas damtrupp. Vi är stolta och tycker det är roligt att det går så bra för henne nu. Maja Krantz är en annan Stattenaspelare som har spelat i Stattena och nu är aktiv i Linköpings FC.







